Životopis a najčastejšie chyby v ňom. Zistite, či ich robíte tiež.

23. september 2020 | Životopis

Ako napísať životopis, ktorý skutočne zaujme?

V nasledujúcom článku sa s vami podelím o svoje skúsenosti a postrehy zpraxe headhunterky. Denno-denne sa stretávam s ľuďmi, všímam si, aké životopisy mi posielajú a zároveň ako ich zamestnávatelia prijímajú. Korona žiaľ, zmenila trh a dopyt po pracovných pozíciách je niekoľko násobný dobe pred prijatím opatrení. Spísala som vám preto často sa opakujúce chyby, aby ste sa pri najbližšom pokuse o zamestnanie mohli zlepšiť a zvýšiť tak svoje šance na úspech.  

V článku sa dozviete: 

  • ako si prispôsobiť životopis,  
  • na akých detailoch zamestnávateľom záleží,  
  • ako sa odlíšiť od ostatných, 
  • ktoré zručnosti sú relevantné, 
  • či ako zhodnotiť svoje jazykové znalosti.  

 

     PRISPÔSOBTE SA PODMIENKAM 

 

Prvý dojem je iba jeden.  

Z vášho životopisu by malo byť na prvý dojem zrejmé, ktoré vaše zručnosti by vás mali kvalifikovať na pozíciu, o ktorú máte záujem. Ak tápete a neviete presne, ako sa k tomu dopracovať, pomôžte si inzerátom a popíšte detaily vašej minulej pozície pomocou popisu v inzeráte. Zostaňte však úprimný a pravdivý, pretože je možné, že sa vás budú na pohovore pýtať na detaily. 

Na odlíšenie sa od ostatných vám odporúčam používať šablóny, ktoré nájdete napríklad nKickresumeCanva alebo v MS Office. Je to rýchle, lacné a efektívne. A veľmi dobre to vyzerá!  

 

     DETAILY, KTORÉ SPRAVIA VEĽA 

 

Druhý dojem zaváži. 

Váš životopis by teda na prvý pohľad vyzeral vábivo, bol by graficky zaujímavý. Predstavte si však, že keď sa do neho začítate nie je vám jasné, ako dlho kandidát na pozíciách pracoval, v akých rokoch, jeho email popisuje kecup alebo diablika a nie reálnu osobu. Žiaľ, ešte stále sa stretávam s životopismi, ktoré síce vyzerajú super, ale pri ich čítaní ma rozbolí hlava. Vybrala som pre vás najčastejšie tipy uvádzané zamestnávateľmi ako detaily, ktoré by im veľmi uľahčili zapamätanie si kandidáta na prvú: 

  • aktuálna adresa 

udávajte vašu aktuálnu adresu, zamestnávateľovi vyšlete signál, že žijete v blízkosti miesta pracoviska. Samozrejme, platí to iba ak v blízkosti žijete, ak sa plánujete kvôli pozícii sťahovať, spomeňte to v motivačnom liste či v tele e-mailu. Pri oboch prípadoch si tak ušetríte zbytočné otázniky na strane zamestnávateľa. 

  • adekvátny email 

jednoduchá, ale veľmi častá chyba: absencia seriózneho emailu v tvare meno.priezvisko@domena.com. Mnoho ľudí na túto maličkosť zabudne a uvádza emaily ako devil666@ alebo evicka.cukricek@, ci kecup@. Takéto emaily pôsobia na zamestnávateľa ľahostajným dojmom a môže sa zdať, že záujem o prácu neberiete seriózne. Aj týmto detailom si hneď na začiatok môžete znížiť svoj kredit pedantného kandidáta. 

  • vek 

z môjho osobného názoru je dátum narodenia údaj, ktorý môže pôsobiť diskriminujúco. Ja ho odporúčam vynechať a na začiatok presvedčiť svojimi skúsenosťami, z ktorých bude vek prirodzene vyplývať. A ak to bude kvôli pozícii pre zamestnávateľa potrebné, údaj si vypýta sám  

  • fotografia  

Za moju 15 ročnú kariéru headhunterky som sa v 98% prípadov stretla s tým, že kandidáti a kandidátky uviedli nevhodnú fotografiu z oslavy či v slnečných okuliaroch. Je dôležité dať si na fotografii záležať, pretože zamestnávatelia na tento fakt pozerajú a vyhodnocujú ho. V prípade, že ak vo vašom portfóliu chýba fotografia, ktorá by pôsobila profesionálnym dojmom, odporúčam vám ju tam radšej nedávaťMáte väčšie šance, že budete na pohovor pozvaní či pozvaná a následne môžete zamestnávateľa presvedč vašim príjemným vystupovaním a otvoreným prístupom.    

Z 30% ste skvele pripravený či pripravená a máte veľkú šancu na pozvanie na pohovor.  

Čo ďalšie by vám mohlo ešte pomôcť?  Napríklad dať si záležať na dĺžke životopisu, ako opísať svoje jazykové zručnosti či hobby alebo ako jednoducho, ale účinne zaujať krátkym podnadpisom.

Náhľad dizajnového životopisu

Náhľad životopisu, ktorý môže zaujať

 

     MALIČKOSŤ, KTORÚ MNOHÍ PREHLIADAJÚ – DĹŽKA ŽIVOTOPISU 

 

V závislosti od vášho veku a počtu rokov praxe si dajte záležať na dĺžke vášho životopisu. Nie raz som sa totižto stretla s názorom klienta, ktorý vyhodnotil krátkosť textu životopisu seniorného kandidáta ako jeho nekvalifikovanosť, pričom realita bola samozrejme inde. Za adekvátne z praxe považujem zmestiť sa do 1 až 3 strán, v závislosti od dĺžky praxe, pričom pri 1 – 3 ročnej praxi je to ideálne 1 strana, 3 – 5 ročnej praxi 2 strany a pri 5 a viac ročnej praxi by ste mali mať napísané až 3 strany kvalitne a relevantne popísaného životopisu. Nevypisujte zdĺhavé a podrobné začiatočnícke pracovné pozície spred 20 rokov. Uveďte iba dôležité pozície a za posledných (napríklad) 5 rokov.   

 

     MÁM VEĽA SKÚSENOSTÍ, KURZOV A HOBBY. KTORÉ UVIESŤ? 

 

Ak riešite dilemy ohľadom toho čo uviesť a čo už nie, skúste sa na svoj životopis vždy pozrieť ako niekto, kto ho bude čítať prvý krát. Aký obraz mu o mne dáva? Chcel či chcela by som ja do tímu práve tohto človeka?  

V prípade, že máte veľa pracovných skúseností, absolvovali ste mnoho kurzov či sa venujete niekoľkým záľubám naraz, sústreďte sa na tie, ktoré vás charakterizujú najviac.  

Pri profesijných skúsenostiach, ako sme už spomínali vyššie, opíšte tie, ktoré súvisia alebo sú potrebné na danú pozíciu. Kurzy a hobby sa môžu pokojne odlišovať – dôležité je, aby ste nepôsobili dojmom, že uvádzate niečo, len tzv. „aby bolo“. Buďte pripravený na otázku: Čo robíte, keď nerobíte?  

 

     DAJTE POZOR NA JAZYKY 

 

Ako headhunterka dlhé roky sledujem, že si kandidáti uvedú schopnosť komunikovať v českom/maďarskom/poľskom či ukrajinskom jazyku, no skutočne poctivo sa jazyk nikdy neučili. Dajte si pozor, pretože ako kandidátovi či kandidátke na pohovore sa vám môže stať, že na druhej strane stola sedí HR manažérka z Česka a môže sa snažiť celý pohovor viesť v češtine. Skúste si to doma len tak, na sucho. Je veľká šanca, že pokiaľ ste sa jazyku nevenovali, zaseknete sa pri piatej vete. Vysoko odporúčam preto uviesť iba vaše skutočné jazykové schopnosti, a ak máte certifikáty, určite uviesť aj tie. 

 

      ODLÍŠTE SA JEDNODUCHO 

 

Spravte svoj životopis jednoduchý a prehľadný krátkym introm, v ktorom  v rozmedzí 3 až 5 viet rozpíšete vaše skúsenosti a profesijné smerovanie. Následne ho vložte pod vaše meno a základné údaje. Takto oživíte životopis a vytvoríte z intra pútavý headline, niečo ako ochutnávku vašich zručností či smerovania vašej životnej cesty. Headline v krátkosti zaujme a uvedenie čitateľa do deja vášho životopisu. Z mojej skúsenosti je tento detail pre zamestnávateľov veľmi príjemných oživením.  

 

     REFERENCIE MAJÚ MOC  

 

Ak boli s vašou prácou vaši predchádzajúci zamestnávatelia spokojní, vypýtajte si od nich písomné referencie. Môžete ich priložiť k prílohe do e-mailu zvlášť alebo referencie pripojiť ako ďalšiu stranu pokračovania vášho životopisu. Referencia je tiež dobrým ťahákom pri vyjednávaní platu. 

 

     JE MOTIVAČNÝ LIST POTREBNÝ? 

 

Často krát dostávam otázky, či je potrebné písať aj motivačný list. Radím rešpektovať pokyny zamestnávateľa a pokiaľ si to vyslovene nepýta, nepísať. Ak si motivačný list pýta, opíšte na maximálne jednej A4 z kadiaľ ste sa o pozícii dozvedeli, aké všetky nadobudnuté zručnosti a skúsenosti vás na pozíciu kvalifikujú a ktoré vaše vlastnosti by sa mohli pri práci zamestnávateľovi zísť. 

 

Pri písaní tela emailu, ktoré idete spolu s životopisom poslať sa inšpirujte vaším Introm z životopisu a rozšírte túto informáciu o dôvody, prečo je práve ich firma a pozícia pre vás tá pravá.  

 

Na zaujatie vašim životopisom máte zväčša 12 až 20 sekúnd 

Detaily majú moc, ukážte, že ste schopní spraviť pre získanie práce maximum.  

Pri písaní nezabudnite na: 

  • prispôsobenie životopisu danej pozícii, 
  • aktuálnu adresuadekvátny email afotografiu, 
  • výstižné intro o vašej osobe, 
  • relevantnosť, zrozumiteľnosť a adekvátnu dĺžku informácii, 
  • uviesť aj svoje hobby a prípadné referencie. 

 

Email pošlite s úsmevom a nezabudnite pripojiť váš nový, krásny amoderný životopis ako prílohu. 

Prajem vám veľa šťastia pri vašom ďalšom pohovore.   

Ak vám článok poradil, zdieľajte ho medzi vašimi priateľmi a pomôžte im vyvarovať sa zbytočným chybám 

V prípade, že máte ďalšie otázky či potrebujete poradiť, ozvite sa nám. Budeme radi, ak vám budeme môcť pomôcť.  

 

23 septembra, 2020 | Životopis

Životopis a najčastejšie chyby v ňom. Zistite, či ich robíte tiež.

Fill out an application form and we will get back to you within 48 hours.

Make a change with us.

I am interested in:

Name / Surname *


Email *


I accept privacy statement *